Studiuj bezpłatnie:
Zdobywaj wiedzę potrzebną do działania w obszarach:
Studiując w Sanoku uzyskasz także, poza wiedzą potrzebną do pracy w służbach i instytucjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa, możliwość:
Część budynków należąca obecnie do Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, zlokalizowana przy ul. Mickiewicza, od samego początku ich powstania związana była ze służbami mundurowymi. Jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej znajdowały się tam koszary 45. Pułku Piechoty armii austro-węgierskiej, potem odrodzonego Wojska Polskiego – 2. Pułk Strzelców Podhalańskich, Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej.
45. Galicyjski Pułk Piechoty
(Galizisches Infanterie Regiment „Erzherzog Joseph Ferdinand” Nr. 45)
WIERNI TRADYCJI HISTORIA 2. PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH (2PSP) 1918-1939
Początki formowania 2. Pułku Strzelców Podhalańskich sięgają jesieni 1918 roku, kiedy to na bazie kadr zdeorganizowanego w Bochni austro-węgierskiego 32. Pułku Obrony Krajowej powstaje polski pułk, który następnie przemianowany zostaje na I batalion 2. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu, z istniejących pododdziałów z Bochni, Nowego Targu i z Nowego Sącza. Po przeniesieniu I batalionu do Sanoka, powstają jeszcze dwa kolejne bataliony.
Prawie od samego początku niepodległości „Podhalanie” toczyli ciężkie walki najpierw z Ukraińcami, a następnie z Armią Czerwoną, wchodząc w skład Pierwszej Brygady Górskiej. W trakcie toczących się walk zginęło 141 żołnierzy, a kolejnych dwustu zmarło w szpitalach lub zaginęło. Pod koniec 1920 roku pułk dotarł do Sanoka. Za swoje zasługi w wojnie 1918-1920 wielu żołnierzy uhonorowano najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Wśród piechurów znalazło się 36 odznaczonych Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V Klasy, a 369 żołnierzy otrzymało Krzyże Walecznych.
W Sanoku 2. Pułk Strzelców Podhalańskich stacjonował do wybuchu drugiej wojny światowej. Miejscem koszarowania żołnierzy trzech batalionów były obiekty znajdujące się przy ulicach Jana III Sobieskiego i Adama Mickiewicza oraz w Olchowcach (obecna dzielnica Sanoka).
Przez cały okres międzywojenny „Podhalanie” brali aktywny udział w życiu Sanoka, uczestniczyli w uroczystościach państwowych i w życiu kulturalnym. Pułk pełnił również funkcje wychowawczą kształtując poczucie patriotyzmu zarówno wśród mieszkańców jak i żołnierzy.
Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku pułk, jako część 22. Dywizji Górskiej, działał w ramach Armii Kraków tocząc ciężkie boje z Niemcami do 22 września, kiedy na drodze Tarnogród - Sieniawa zakończył swój szklak bojowy. Wrześniowa klęska nie oznaczała złożenia broni dla wszystkich żołnierzy. Niektórzy z nich, tacy jak ppor. Edward Łabno, walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie służąc w polskiej Pierwszej Dywizji Pancernej, czy Franciszek Malik cichociemny Piorun 2 zdobywca budynku Małej Pasty podczas powstania warszawskiego 1944 roku. Po drugiej wojnie światowej tradycje wojsk podhalańskich kultywuje 21 Brygada Strzelców Podhalańskich.
Odznaka 2. PSP w Sanoku, święto pułkowe 1936 r.
Po zakończeniu II wojny światowej w obiektach przy ul. Mickiewicza miały swoją siedzibę Wojska Ochrony Pogranicza, m.in. batalion WOP, później utworzono placówkę zwiadu i kompanie odwodową podlegającą Karpackiej Brygadzie WOP z siedziba w Nowym Sączu.
Emblemat Dowództwa WOP i Karpackiej Brygady WOP
W roku 1991 w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pogranicza powstała Straż Graniczna. W Sanoku funkcjonowała samodzielna kompania odwodowa SG i grupa operacyjnego rozpoznania. Aktualnie tradycje mundurowe kontynuuje powstała w roku 2008 Placówka Straży Granicznej będąca częścią Bieszczadzkiego Oddziału SG z siedzibą w Przemyślu.
Emblemat Straży Granicznej, Bieszczadzkiego Oddziału SG, zdjęcie Placówki SG w Sanoku
Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne odnosi się bezpośrednio do różnorodnych zagrożeń występujących aktualnie i mogących pojawić się w przyszłości, a dotyczących:
Jakość kształcenia naszego kierunku zapewnia doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna, reprezentująca szeroki wachlarz specjalności, wśród których znajdują się pracownicy z długoletnim stażem służby w: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Służbie Więziennej, w siłach zbrojnych RP i profesjonaliści z zakresu zarządzania kryzysowego z doświadczeniem w zarządzaniu w instytucjach administracji rządowej i samorządowej.
Głównym celem kształcenia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne jest przekazanie studentom podstawowej wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej w zakresie nauk o bezpieczeństwie i innych pokrewnych dyscyplinach naukowych w integralnym związku z kształtowaniem świadomości obywatelskiej i europejskiej, w poczuciu łączności naszego państwa ze zintegrowaną Europą w aspekcie politycznym i społeczno-gospodarczym w oparciu o system wspólnych podstawowych wartości. Ponadto, założeniem kształcenia jest rozumienie ogólnych procesów cywilizacyjno-rozwojowych zachodzących w świecie, Europie i w naszym kraju, a w tym kontekście – uświadomienie i rozumienie nowych wyzwań, jakie niesie ów rozwój, co z kolei zakłada umiejętność zajmowania odpowiednich postaw wobec nowych zjawisk.
W programie zajęć znajdują się przedmioty umożliwiające studentowi pozyskanie wiedzy dotyczącej podstaw prawnych, bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i Unii Europejskiej, organizacji i zasad funkcjonowania służb porządku publicznego - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, wybranych czynności policyjnych, podmiotów ratowniczych np. GOPR. Student pozna historię znaczących konfliktów zbrojnych i działań służb specjalnych, a ponadto dowie się więcej na temat aktualnej sytuacji na świecie dotyczącej zagrożeń w dziedzinie spraw gospodarczych, społecznych, konfliktów międzynarodowych. Zdobędzie wiedzę i umiejętności związane z wszelkimi aspektami dotyczącymi pożaru, metodami zapobiegania zagrożeniom pożarowym, zasadami ochrony przeciwpożarowej stosowanymi w budownictwie. Podczas zajęć wykorzystywane zostaną specjalistyczne programy informatyczne do symulacji ewakuacji ludzi z płonących obiektów i rozprzestrzeniania się ognia w budynkach jak również do prognozowania stref niebezpiecznych w wyniku uwolnienia substancji chemicznych.
Mamy dla Ciebie doskonałe warunki do nauki i spędzania czasu wolnego.
Nasze Centrum Sportowo-Dydaktyczne to nowoczesna, w pełni wyposażona, pełnowymiarowa hala sportowa z zapleczem i widownią, sala fitness, sala rehabilitacyjna oraz siłownia. Dodatkowo Centrum posiada reprezentacyjną aulę wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny. Hala sportowa składa się z pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią parkietową oraz pełnym zapleczem szatniowo-sanitarnym. Widownia może pomieścić około 300 osób. Hala służy nie tylko studentom Uczelni, ale także jest miejscem rozgrywania licznych turniejów wielu dyscyplin oraz rozgrywek ligowych. Z hali Centrum Sportowo-Dydaktycznego korzystają m.in. siatkarze pierwszoligowego TSV Sanok, ekstraligowi unihokeiści „Wilki Sanok”.
Hala sportowo-widowiskowa, siłownia
Posiadamy profesjonalnie wyposażone laboratoria, sale ćwiczeń, sale do zajęć praktycznych, sale wykładowe, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny.
Planujemy rozbudowę bazy szkoleniowej o m.in. salę ćwiczeń – wyposażoną w trenażer laserowy do komputerowej symulacji strzelań oraz strzelnicę na broń pneumatyczną.
W trakcie nauki planujemy zajęcia na strzelnicach otwartych i zamkniętych w Lesku, Rymanowie i Nowym Łupkowie.
Strzelnice w Rymanowie i Nowym Łupkowie
W ramach kierunku działa Koło Naukowe Bezpieczeństwa „CUSTODIA”. Jego działalność skupia się na szeroko rozumianym bezpieczeństwie i podejmuje działania mające na celu uświadomienia innym ważność tego zagadnienia. Koło dąży również do rozwoju współpracy naukowej z innymi organizacjami oraz zachęcania członków koła oraz studentów do podejmowania działalności naukowo-badawczej i publicystycznej w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie.
INSTYTUT NAUK SPOŁECZNYCH
UP im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 38-500 Sanok
Budynek D, pok. 207
Kontakt:
Dyrektor Instytutu 13 46 55 943
Sekretariat 13 46 55 943
isa@pwsz-sanok.edu.pl